رژیم دکتر آتکینز

رژیم لاغری آتکینز یکی از معروف ترین رژیم ها در سراسر دنیا است که توسط دکتر آتکینز که یک پزشک متخصص قلب بود، نوشته شده است. او اولین بار از این رژیم برای کم کردن وزن خودش استفاده کرد و بعد در سال ۱۹۷۲ میلادی اولین کتابش به نام انقلاب رژیم آتکینز را منتشر کرد.

دکتر آتکینز معتقد است استفاده زیاد از قندها و نشاسته ها باعث چاقی، دیابت و مشکلات مربوط به آن ها می شود و همراه با مصرف زیاد این مواد، لوزالمعده مجبور به ترشح بیشتر هورمون انسولین شده که این خود اولین عامل بروز مشکل سوخت و ساز مواد در بدن است. رژیم غذایی آتکینز یک رژیم غذایی پر پروتئین و کم کربوهیدرات است که از چهار فاز تشکیل شده و بدن در آن به جای سوزاندن کربوهیدرات به عنوان سوخت، چربی بدن را می سوزاند.

فاز اول فاز القایی است. در این فاز، با محدود کردن کربوهیدرات ها به میزان حداکثر ۲۰ گرم در روز، بدن مجبور به سوزاندن چربی ها می شود. این حالت که کتوز نام دارد، دو هفته طول می کشد و تقریبا پنج تا هفت کیلو از وزن بدن را کاهش می دهد.

فاز دوم همراه با افزودن تدریجی کربوهیدرات به میزان پنج گرم در روز می باشد. این کار تا زمانی که وزن بدن کم می شود، ادامه دارد. هدف این مرحله نزدیک شدن تدریجی به وزن مورد نظر می باشد و نکته مهم در آن مصرف آب و نوشیدنی های فراوان است.

فاز سوم، فاز آمادگی برای تثبیت وزن است که در آن میزان کربوهیدرات تا زمانی که وزن در حال کاهش هست، افزایش پیدا می کند.

فاز چهارم نیز فاز تثبیت وزن است که در آن هیچگونه مانعی برای مصرف مواد غذایی به جز قندها و کربوهیدرات های ساده مثل برنج و نان سفید وجود ندارد.

از بین بردن احساس گرسنگی و ایجاد احساس سیری از مهمترین خصوصیات این رژیم غذایی است زیرا در این رژیم غذایی، مقدار زیادی چربی و پروتئین دریافت می شود و از آنجا که چربی ها و پروتئین ها زمان طولانی تری در معده باقی می مانند، این رژیم احساس سیری ماندگارتری را به همراه دارد.

به علاوه، پروتئین ها به ازای کالری که در بدن ایجاد می کنند (یعنی چهار کالری در ازای هر گرم)، برای متابولیسم، کالری زیادی را نیز از بدن می گیرند. بنابراین پروتئین ها در مقایسه با کربوهیدرات ها کالری کمتری ایجاد می کنند. البته نباید فراموش کرد که این رژیم پر پروتئین بوده و می تواند تاثیر مخربی بر کلیه ها داشته باشد.
 

 
 
طراحی وب سایت : بازاریابی درون گرا -StartSite