سلولیت

 

اختلال تجمع چربی در لایه های بافت زیر پوستی همراه با رسوب برخی مواد سمی منجر به بروز فرورفتگی هایی در پوست می شود که در آن حالتی شبیه به فرورفتگی های پوست پرتقال ایجاد می کند.

این عارضه که عمدتا در خانم ها دیده می شود سلولیت نام دارد.

اختلال در سوخت و ساز چربی علت اصلی بروز این عارضه است. البته این گونه نیست که سلولیت تنها در افراد چاق دیده شود. در واقع ظهور این فرورفتگی ها را در افراد با وزن مناسب و یا حتی افراد لاغر نیز مشاهده می شود. در این شرایط توده های چربی در ران، کفل، کشاله ران، باسن و یا بازو رسوب کرده باعث ناهموار شدن موضع و تشکیل دانه های بدشکل در این نواحی می شود. این پدیده عمدتا در خانم ها دیده می شود و بروز آن در آقایان به دلیل استحکام بیشتر بافت همبند، به ندرت اتفاق می افتد.

بروز اختلالات هورمونی در بانوان و حتی برخی تغییرات طبیعی هورمونی در خانم ها مثل بلوغ جنسی، عادت ماهیانه و یائسگی نیز می توانند زمینه ساز بروز سلولیت باشند.

علل تشکیل سلولیت

·        عدم تحرک و ورزش: خون‌رسانی به بافت های چربی زیرپوستی کاهش یافته و سوخت و ساز چربی‌ها مختل می شود.

·        توارث: اگر مادری سلولیت داشته باشد دخترانش نیز احتمالا ‌این فرورفتگی‌های بد شکل را در اندام‌های خود خواهند داشت.

·        نوشیدن ناکافی آب

·        تغذیه ناسالم: خوردن غذا‌های چرب و ناسالم از نظر تغذیه‌ای

·        پیروی از رژیم های غلط غذایی برای لاغر شدن

·        مصرف دخانیات

·        جریان ناکافی سیستم لنفاوی

·        جریان ناکافی خون در ناحیه زیر پوستی

·        قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مقدار زیاد
 

روش های کاهش و یا درمان سلولیت

1)     تحرک بدنی و فعالیت ورزشی

o       انجام ورزش‌های قلبی عروقی به طور مرتب: ورزش‌های قلبی عروقی ورزش‌هایی هستند که ضربان قلب را به اندازه ۶۵ تا ۹۰ درصد از بیشترین تعداد آن بالا می‌برند. بیشترین تعداد ضربان قلب با کسر سن از عدد ۲۲۰ تعیین می‌شود. برای یک فرد ۲۰ ساله، بیشترین توان قلبی برابر 200 = 20 – 220 ضربان است که ۶۵ درصد آن برابر با ۱۳۰ ضربان خواهد بود. بهترین زمان برای انجام‌ این گونه ورزش‌ها برای بیشترین اثربخشی (کاهش چربی)، صبح‌ها قبل از خوردن هرگونه غذا می باشد. پیاده‌روی، پیاده‌روی تند، دویدن، شنا، دوچرخه‌سواری، اسکیت، قایقرانی با پارو، طناب زدن و اسکی از جمله ورزش های قلبی عروقی می باشند. البته نباید فراموش کرد که هرگونه فعالیت ورزشی باید با مشورت پزشک انجام شود. شدت و مدت ورزش باید در یک دوره زمانی مناسب افزایش یابد.

o       اگر انجام برنامه ورزشی منظم‌ ‌در داخل یا خارج از منزل میسر نباشد، می توان یک سری تمرینات تنفسی منظم مانند تنفس عمیق انجام داد. بهترین زمان برای تنفس عمیق صبح‌ها پس از بیدار شدن و شب‌ها پیش از خواب و حداقل یک ‌بار در طول روز می باشد. تنفس عمیق استرس‌ را کاهش می دهد و به افزایش انرژی و احساس آرامش بیشتر در طول روز کمک می کند. برای تنفس عمیق، باید ریه‌ها را به مدت 5 ثانیه از هوای تازه پر کرده، نفس را به مدت ۲۰ ثانیه نگه داشته و بعد ریه ها را به آرامی ‌‌و در مدت ۱۰ ثانیه تخلیه نمود. این کار باید ۱۵ بار تکرار شود.

2)     مصرف مقادیر زیاد مایعات در شبانه روز

3)     پرهیز از رژیم های غذایی چرب و شیرین

o       از مصرف  نوشیدنی‌های شیرین که حاوی مقادیر زیادی شکر می باشند پرهیز شود و به جای آن ها آب نوشیده شود.

o       از غذا‌های آماده و سایر غذا‌های چرب استفاده نشود و به جای آن مقدار زیادی سبزی و میوه تازه مصرف شود.

o       از مصرف بیش از حد قهوه، شکلات و شیرینی پرهیز شود.

o       از مصرف فیبرکافی (۳۰گرم در روز) در رژیم غذایی اطمینان حاصل شود.

4)     اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب شدید

5)     پرهیز از استعمال مواد دخانی

6)      پرهیز از مصرف نمک زیاد در رژیم غذایی و غذاهای شور

7)     کاهش استرس و فشارهای عصبی


ورزش، یک آنتی سلولیت عالی
به طور کلی، فعالیت جسمی و ورزش برای مقابله با سلولیت بسیار مفید است. با این حال، تمریناتی وجود دارند که بیشتر از بقیه قابل توجه اند. این تمرینات، قطعاً بیشتر ران ها، عضلات کفل ها و باسن را به کار می‌اندازند. هر چه عضلات بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند، تمایل بیشتری به تأمین انرژی خود توسط لایه های چربی زیرین و نهفته دارند.

دو تمرین ساده برای از بین بردن سلولیت

1.      در حالت چهار دست و پا قرار گرفته و کف دست ها را بر روی زمین قرار دهید. یک پا را کشیده و تا حد ممکن بالا آورده و 8 ثانیه در این وضعیت نگه داشته شود. این تمرین برای پای دیگر هم انجام شود. 8 بار تکرار شود.

2.      در همان حالت چهار دست و پا، مجدداً پا را بالا آورده، اما این بار سعی شود دایره های کوچکی در هوا در یک سمت و سپس در سمت دیگر ترسیم شود. این تمرین برای پای دیگر هم انجام شود. 8 بار تکرار شود.

 
 
طراحی وب سایت : بازاریابی درون گرا -StartSite