به نقل از مجله پزشکی مادر

نقش باکتری‌های بدن در کاهش وزن


مجله پزشکی مادر

خلاصه‌ای از پژوهش:

- رژیم غذایی داوطلبان عبارت بود از غلات سبوس دار، داروهای سنتی چینی و مواد دارای پروبیوتیک مثل کنگر فرنگی، جو و حبوبات

- داوطلبان در عین حال از یک رژیم غذایی سالم و متعادل تبعیت می‌کردند که سبزیجات و توفو بخش اصلی آن بود

- میزان کاهش وزن داوطلبان در دوره‌های ۳۰ روزه، ۶۰ روزه و ۱۶۰ روزه اندازه‌گیری می‌شد

- پژوهشگران می‌گویند که در این دوره میزان باکتری‌های مسموم کننده کاهش یافته و در مقابل میزان باکتری‌های به اصطلاح خوب در بدن این افراد افزایش یافت

- مرحله اول این آزمایش‌ها چند سال پیش روی موش‌ها صورت گرفته بود و پژوهشگران ارتباط نزدیکی را بین یک نوع باکتری مشخص ۲۹B و چاقی مفرط کشف کردند


به نظر می رسد که جستجو برای یافتن بهترین و موثرترین روش کاهش وزن هیچگاه پایان نخواهد یافت. در یکی از تازه ترین تحقیقات در این زمینه، پژوهشگران در چین، نقش باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش در کاهش وزن را بررسی کرده اند. آن‌ها معتقدند که تغییر دادن باکتری‌های موجود در شکم افراد به نسبت کاستن از مصرف کالری در کاهش وزن موثرتر است.

ولی آیا واقعا به همین سادگی است؟

کارشناسان هشدار می‌دهند که حتی اگر این پژوهش جدید کاملا درست باشد به این معنا نیست که تمام روش‌های دیگر کاهش وزن مثل ورزش و یا رژیم غذایی سالم و مناسب را باید کنار گذاشت.

تازه‌ترین آمارهای سازمان بهداشت جهانی که مربوط به سال ۲۰۰۸ است، نشان می‌دهد که حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر از افراد بالای سن ۲۰ سال در سراسر جهان مشکل اضافه وزن دارند. از کل این تعداد حدود ۲۰۰ میلیون مرد و حدود ۳۰۰ میلیون زن مشکل چاقی مفرط دارند. این ارقام به سرعت در حال افزایش بوده و به نسبت سال ۱۹۸۰ دو برابر شده است.

اولین مرحله آزمایش‌ها در این پژوهش جدید نشان داده که در موش‌ها بین باکتری‌های موجود در شکم و اضافه وزن و یا چاقی مفرط ارتباط مستقیمی وجود دارد. ولی انجام این آزمایش‌ها در مورد انسان هنوز درمرحله اولیه است.

دانشمندان در شانگ‌های آزمایش‌های بالینی خود را در مورد ۹۳ نفر شروع کرده‌اند. آن‌ها علاوه بر یک رژیم غذایی متعادل، به داوطلبان داروهایی را داده‌اند که رشد یک نوع باکتری مشخص را در شکم آن‌ها تشویق کرده و در عین حال میزان باکتری‌های دیگر را کاهش می‌دهد.

تمام داوطلبان پس از یک دوره ۳۰ روزه، سپس یک دوره ۶۰ روزه و بالاخره پس از یک دوره ۱۶۰ روزه مورد آزمایش قرار گرفتند. از آن‌ها دقیقا پرسیده شد که طی ۲۴ ساعت گذشته چه خورده‌اند و بعد به مدت یک شبانه روز بدون خوردن هیچ غذایی تحت مراقبت قرار گرفتند. در این دوره وزن و هیکل آن‌ها اندازه گیری شد.

نتایج اندازه‌گیری‌ها نشان داده که تمام این داوطلبان در دوره ۶۰ روزه حدود پنج کیلو وزن کم کرده و حدود ۴۵ درصد از داوطلبان نیز در دوره ۱۶۰ روزه آزمایش شش کیلو دیگر وزن از دست داده‌اند.

یکی از داوطلبان که چاقی مفرط داشت و اولین بار این آزمایش روی او انجام شده طی شش ماه حدود ۵۰ کیلو وزن کم کرده، تقریبا دو کیلو در هر هفته.

نتایج این پژوهش که در مجله بوم شناسی میکروبیولوژی منتشر شده می‌گوید که در مدت انجام این آزمایش، پروتئین نوع C که معمولا به رگ‌های قلب آسیب می‌رساند، در این افراد کاهش یافته است. اما در عین حال تاکید می‌کند که با قطعیت نمی‌توان گفت تمام تغییراتی که در این افراد روی داده تحت تاثیر تغییر در باکتری‌های موجود در شکم آن‌ها صورت گرفته است.

مهار کردن اشتها

پروفسور لیپینگ ژائو یکی از پژوهشگران ارشد این تحقیقات در دانشگاه شانگهای، می‌گوید وجود میزان بیشتر باکتری‌هایی که مواد سمی تولید می‌کنند باعث می‌شود که بدن برخی از افراد در برابر ترشح انسولین مقاوم‌تر شده و هیچگاه احساس سیری نکنند. به عنوان مثال به جای یک بشقاب غذا باید ۵ و یا حتی ۱۰ بشقاب غذا بخورند تا احساس کنند که سیر شده‌اند.

او می افزاید: "بدن این افراد به آن‌ها نمی‌گوید که سیر شده‌اند."

در عین حال به گفته پروفسور ژائو تغییر دادن باکتری‌های موجود در شکم افراد می‌تواند ژنی را فعال‌تر کند که مسئول سوزاندن چربی در بدن است. حتی با کاستن از مصرف کالری ممکن است افراد نتوانند وزن خود را کم کنند چون آن گروه از باکتری‌هایی که ژن مسئول سوزاندن چربی را از کار می‌اندازد هنوز به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

پروفسور ژائو می افزاید: "وقت آن رسیده که شواهد علمی را که ما به دست آورده‌ایم در اختیار مردم قرار دهیم. این شواهد ثابت می‌کنند که باکتری‌های موجود در شکم در اضافه وزن و چاقی مفرط نقش بسیار مهمی دارند."

رفتار متفاوت باکتری‌ها

اما در مورد عوامل اصلی چنین تغییراتی در بدن هنوز تردیدهایی وجود دارد. باکتری‌های موجود در بدن ما مجموعه بسیار پیچیده‌ای هستند و چگونگی تاثیر گذاری آن‌ها بر کارکرد بدن ما هنوز کاملا شناخته شده نیست. بنابراین برخی از دانشمندان معتقدند که با سرعت و قاطعیت نمی‌توان در مورد تغییر رفتار باکتری‌ها به نتیجه رسید.

دکتر دیوید واینکوو از دانشگاه دورهام در انگلستان، می‌گوید پژوهشی که در شانگهای انجام شده بسیار جالب است. ولی می‌افزاید که این پژوهش ثابت نکرده که تغییر باکتری‌های موجود در بدن دلیل اصلی کاهش وزن بوده و یا فقط با آن مرتبط بوده است.

او می افزاید: "نکته مهم و جالب این است که آیا میکروب‌ها می‌توانند آن بخشی از رفتار و کارکرد بدن یک انسان را که به اضافه وزن و چاقی مفرط ارتباط دارد تغییر دهند؟"

پروفسور استفان بلوم از دانشگاه لندن می‌گوید: "تعداد باکتری‌های موجود در بدن ما تقریبا ده برابر تمام سلول‌های بدن است. در واقع بدن ما مثل یک گاری پر از باکتری و میکروب است که باید همه آن‌ها را تغذیه کنیم."

او می افزاید که مسلما ایجاد تغییر در ترکیب باکتری‌های موجود در بدن ما روی کارکرد آن تاثیر خواهد گذاشت. به عنوان مثال هنگام ابتلا به اسهال شدید و خونی (دیسانتری) باکتری‌های متفاوتی وارد بدن ما می‌شوند که تحت تاثیر آن وزن بدن به شدت کاهش می یابد.


کاهش خوراک

پروفسور بلوم می‌گوید وقتی که نوع خوراک افراد تغییر داده می‌شود به سختی می‌توان گفت که چه عاملی در کاهش وزن نقش اصلی را ایفا کرده است. چون صرف تغییر رژیم غذایی و خوردن غذاهای متفاوت می تواند وزن را کاهش دهد.

در عین حال او یادآوری می‌کند که ساکنان بخش‌های مختلف جهان باکتری‌های متفاوتی در بدن خود دارند. به همین خاطر نمی‌توان ترکیب باکتری‌های موجود در شکم مردم چین و یا نوع تاثیر آن‌ها بر بدن را با باکتری‌های مردم بریتانیا و یا کشورهای دیگر مقایسه کرد و یکسان دانست.

توصیه پروفسور بلوم خیلی ساده است: "غذای کمتری بخورید و همیشه ورزش کنید. با خوردن غذای کمتر حتما وزن شما کم‌تر خواهد شد."

دکتر آلیسون تدستون، مسئول بخش رژیم غذایی و چاقی مفرط در اداره بهزیستی انگلستان می گوید: "در مجموع می‌توان گفت که دلیل چاقی مفرط خوردن کالری بیش از حدی است که بدن به آن نیاز دارد. عوامل زیادی روی باکتری‌های موجود در شکم ما تاثیر می‌گذارند. یکی از این عوامل دقیقا غذاهایی است که می‌خوریم. در این پژوهش جدید نکات بسیار جالبی وجود دارد ولی نکته مهم این است که چگونه این نکات را می‌توان به توصیه‌های مفید برای عموم مردم بدل کرد."

توصیه دکتر تدستون به مردم این است که یک رژیم غذایی سالم و متعادل را رعایت کرده و با فعالیت جسمی وزن خود را کاهش دهند.


منبع:  http://www.ir-med.com/medicalinformation/item

 

توصیه های لیوار

arrow, down icon

مکمل غذایی اسلیم می

کمک به کاهش اشتها و کاهش وزن

مکمل غذایی سایدر ونیگار کمپلکس

کمک به کاهش وزن و کاهش چربی خون

مکمل غذایی کربو بلوکر

کمک به کاهش وزن با جلوگیری از جذب کربوهیدرات‌ها

مکمل غذایی نوتری فیت

کمک به کاهش چاقی موضعی بدن

 
 
طراحی وب سایت : بازاریابی درون گرا -StartSite