رژیم پر پروتئین - کم کربوهیدرات

(High Protein - Low Carbohydrate Diet)

رزیم پر پروتئین - کم کربوهیدرات، یک روش شناخته شده برای کاهش وزن است. در اکثر رژیم های کاهش وزن چربی به علت کالری بالای محدود می شود ولی در رژیم پر پروتئین – کم کربوهیدرات چربی محدود نمی شود.

فرضیه ای بیان می کند که به دنبال مصرف پروتئین در مقام مقایسه با مصرف کربوهیدرات، تمایل به احساس سیری برای مدتی طولانی تری وجود دارد زیرا کربوهیدرات به سرعت هضم شده و از معده خارج می شود ولی پروتئین مدت طولانی تری در معده باقی می ماند. به علاوه پروتئین تولید انسولین را تحریک کرده که خود منجر به افزایش ذخیره چربی و افزایش اشتها می شود.

عده ای از متخصصین پیروی از یک رژیم غنی از پروتئین را برای مدتی طولانی توصیه نمی کنند زیرا این گونه رژیم ها به عملکرد کلیه صدمه زده و منجر به کاهش عملکرد کلیه مخصوصا در افراد سالمند می شود و افراد با اختلالات کبدی و کلیوی نباید از رژیم های غنی از پروتئین استفاده کنند.

علاوه بر این، رژیم های کم کربوهیدرات (کمتر از 100 گرم) منجر به تجمع کتواسید در بدن می شوند (زمانی که بدن انرژی کافی برای تامین نیازهایش مصرف نمی کند، از ذخایر چربی برای تولید انرژی استفاده می کند و طی این فرآیند کتواسید تولید می شود. در برخی موارد کتواسید بدون هیچ علامتی از کلیه دفع می شود ولی در برخی موارد منجر به تهوع، خستگی، گیجی ناشی از دهیدراسیون و ناهنجاری در ریتم قلبی ناشی از عدم تعادل در الکترولیت ها می شود). در تمام رژیم های کاهش وزن فرد نیاز به نوشیدن آب فراوان دارد تا بدن بتواند کتواسیدهای تولید شده را دفع نماید.

رزیم کم کربوهیدرات معمولا طی هفته اول منجر به کاهش وزن می شود به طوریکه بدن کربوهیدرات (گلیکوژن) را به انرژی تبدیل می کند ولی به محض اینکه بدن سراغ چربی برای تولید انرژی برود، سرعت کاهش وزن کاهش می یابد و کاهش وزن بعد از اتمام ذخایر گلیکوژن کند و در نهایت متوقف می شود.

 
 
طراحی وب سایت : بازاریابی درون گرا -StartSite